Bizden Haberler

EN SON

Türkiye'den Romanya'ya

23 Kasım 2023

Türkiye'den Romanya'ya

Genel Müdürümüz İbrahim Akgün ve İş Geliştirme Direktörümüz Kenan Güler National Union of Romanian Employers (UNPR) tarafından 14 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da organize edilen "Go Together, Grow Faster" temalı etkinlikte konuşma yaptı.

Sayın Akgün konuşmasında, Saves Energy Romania SRL'nin 8 ay gibi kısa bir sürede şirketin başarılarından, neden Romanya'da doğrudan bulunmayı tercih ettiklerinden, 2030 yılına doğru farklılaşan enerji şebekesinin ihtiyaçlarına cevap vermek adına geliştirilen projelerin de depolamalı olduğundan, temiz enerjiye geçişin finansal da bir dönüşüm olduğundan ve dönemsel ivmelere (dur-kalk) sebebiyet verecek düzenlemelerden kaçınmak gerektiğine, Romanya'da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcıların nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsederek yenilenebilir enerjinin iyiliğin gücü ve hatta özgürlüğün sembolü olduğunu vurguladı.

Kenan Güler ise, iş geliştirme süreçlerine odaklanarak arazi bulunmasından, ATR ve devamında inşaat ruhsatı alınmasına kadar ki tüm süreci mercek altına alıp Türk yatırımcılara detaylı bilgi verdi. Bugüne kadarki deneyimlerini de paylaşan Güler, özellikle araziye ilişkin incelemeye dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Programın basın duyurusuna buradan, İbrahim Akgün'ün konuşma kaydına buradan, Kenan Güler'in konuşma kaydına ise buradan erişebilirsiniz.

Saves Gücüne Güç Katıyor!

10 Temmuz 2023

Saves Gücüne Güç Katıyor!

Saves Enerji AŞ, Türkiye’de kurulu kapasitesi 100 MW’ı aşan işletmedeki yenilenebilir enerji santrallarına yurtdışı yatırımlarını da ekleyerek büyüme kararı aldı.

Şirket Romanya ve Montenegro’da 2023 yılı ilk çeyreğinde kurduğu yenilenebilir enerji şirketleri ile başta güneş enerji santralları olmak üzere proje geliştirme faaliyetlerine hız verdi.

Romanya’da faaliyet gösteren “Saves Energy Romania SRL” Güneş Enerji Santralı projeleri geliştirmeye başlayan ve bir taraftan da inşaata hazır tüm izin ve onay süreçleri tamamlanmış depolamalı GES inşaasına başlamaya hazırlanıyor. Romanya’nın ilk BESS entegre Solar Park’ı olmaya aday proje Saves Enerji’nin de ilk Avrupa yatırımı olma özelliği taşıyor. Bahse konu Solar Park projesinin Haziran 2024’te ticari işletmeye girmesi hedeflenmektedir.

Saves Enerji AŞ Montenegro’da yine yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren “Saves Energy MNE” adlı iştiraki ile de Montenegro’nun başkenti Podgorica’da Güneş Enerjisi Santralı projeleri geliştirmeye başlamıştır.

Şirket ayrıca Avrupa’da Rüzgar Enerjisine dayalı proje geliştirme faaliyetlerine de hazırlık yapmaktadır.